Jak przebiega leczenie uzależnienia?

Niestety żyjemy w takich czasach, w których uzależnić nas może dosłownie wszystko. Choć podświadomie zdajemy sobie świetnie sprawę z tego, czego powinniśmy unikać i w jakich sytuacjach warto zachować szczególną uwagę, to w konfrontacji z niektórymi substancjami po prostu nie mamy zbyt wielkich szans. Alkoholizm czy też narkomania z pewnością są jednym z największych problemów czasów współczesnych. Mimo tego iż podejmowanych jest wiele działań prewencyjnych i ze wszystkich stron odpowiednie organy starają się zapobiegać rozpowszechnianiu substancji psychoaktywnych, to jednak nie da się z tego zadania wywiązać w absolutnie 100%. Efektem tego jest coraz to większa ilość osób, które niestety, ale muszą zwrócić się po pomoc do ośrodka leczenia uzależnień. Jednocześnie warto sobie uświadomić, jak takie leczenie w ogóle przebiega.

Od czego zaczyna się leczenie uzależnień?

Publiczny czy prywatny ośrodek leczenia uzależnień Kraków to tylko placówka, która pomaga nawiązać walkę z niszczycielskim uzależnieniem. Tak naprawdę jednak wszystko zaczyna się w głowie samego pacjenta. To on musi podjąć decyzję o konieczności rozwiązania problemu, który z dnia na dzień pogarsza jego stan. Wobec tego pacjent samodzielnie musi znaleźć w sobie motywację do działania, a przede wszystkim chęć do nawiązania walki z nałogiem. Można więc śmiało w tym momencie podkreślić, że cały proces leczenia nie zaczyna się bezpośrednio w ośrodku, a trwa on w głowie pacjenta, który decyduje się na rozpoczęcie prawdopodobnie jednej z najcięższych walk w swoim życiu. To od niego- a po części także od jego bliskich i przyjaciół- zależy to, czy znajdzie w sobie wystarczająco dużo siły ku temu, by zmienić swoje życie i przywrócić mu właściwy bieg. Warto więc o tym pamiętać, gdyż osoby uzależnione wymagają zawsze naszego wsparcia.

Etapy leczenia uzależnień

Detoks alkoholowy Kraków to zwykle jeden z pierwszych etapów leczenia uzależnień. Detoks polega bowiem na oczyszczeniu organizmu pacjenta z toksycznych substancji i pozwolenie mu na zaadoptowanie się do nowej rzeczywistości. Odwyk jest niezwykle ciężki, więc pacjenci na każdym kroku mogą liczyć na wsparcie terapeutów i psychologów. Dopiero po skutecznym detoksie, pacjenci mogą rozpocząć uczestniczenie w terapii- zarówno indywidualnej jak i grupowej. Podczas niej pokazywane są im sposoby na radzenie sobie z problemem oraz wspiera się ich w walce o ich własne życie. Niektóre ośrodki zalecają również terapię podtrzymującą polegającą np. na spotkaniach grup wsparcia.

Pisanie jest Twoją pasją? Dbasz o dobry research, ciekawe teksty i poprawność językową?

Skontaktuj się z nami i dołącz do grona autorów chętnie czytanych treści. 

Podziel się ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Treści na 123
Poznaj naszą redakcję

Czas na rozwój
Porozmawiajmy o Twoim Biznesie