Jak przebiega leczenie uzależnienia?

Niestety żyjemy w takich czasach, w których uzależnić nas może dosłownie wszystko. Choć podświadomie zdajemy sobie świetnie sprawę z tego, czego powinniśmy unikać i w jakich sytuacjach warto zachować szczególną uwagę, to w konfrontacji z niektórymi substancjami po prostu nie mamy zbyt wielkich szans. Alkoholizm czy też narkomania z pewnością są jednym z największych problemów czasów współczesnych. Mimo tego iż podejmowanych jest wiele działań prewencyjnych i ze wszystkich stron odpowiednie organy starają się zapobiegać rozpowszechnianiu substancji psychoaktywnych, to jednak nie da się z tego zadania wywiązać w absolutnie 100%. Efektem tego jest coraz to większa ilość osób, które niestety, ale muszą zwrócić się po pomoc do ośrodka leczenia uzależnień. Jednocześnie warto sobie uświadomić, jak takie leczenie w ogóle przebiega.

Od czego zaczyna się leczenie uzależnień?

Publiczny czy prywatny ośrodek leczenia uzależnień Częstochowa to tylko placówka, która pomaga nawiązać walkę z niszczycielskim uzależnieniem. Tak naprawdę jednak wszystko zaczyna się w głowie samego pacjenta. To on musi podjąć decyzję o konieczności rozwiązania problemu, który z dnia na dzień pogarsza jego stan. Wobec tego pacjent samodzielnie musi znaleźć w sobie motywację do działania, a przede wszystkim chęć do nawiązania walki z nałogiem. Można więc śmiało w tym momencie podkreślić, że cały proces leczenia nie zaczyna się bezpośrednio w ośrodku, a trwa on w głowie pacjenta, który decyduje się na rozpoczęcie prawdopodobnie jednej z najcięższych walk w swoim życiu. To od niego- a po części także od jego bliskich i przyjaciół- zależy to, czy znajdzie w sobie wystarczająco dużo siły ku temu, by zmienić swoje życie i przywrócić mu właściwy bieg. Warto więc o tym pamiętać, gdyż osoby uzależnione wymagają zawsze naszego wsparcia.

Etapy leczenia uzależnień

Charcice odwyk to zwykle jeden z pierwszych etapów leczenia uzależnień. Detoks polega bowiem na oczyszczeniu organizmu pacjenta z toksycznych substancji i pozwolenie mu na zaadoptowanie się do nowej rzeczywistości. Odwyk jest niezwykle ciężki, więc pacjenci na każdym kroku mogą liczyć na wsparcie terapeutów i psychologów. Dopiero po skutecznym detoksie, pacjenci mogą rozpocząć uczestniczenie w terapii- zarówno indywidualnej jak i grupowej. Podczas niej pokazywane są im sposoby na radzenie sobie z problemem oraz wspiera się ich w walce o ich własne życie. Niektóre ośrodki zalecają również terapię podtrzymującą polegającą np. na spotkaniach grup wsparcia.

Pisanie jest Twoją pasją? Dbasz o dobry research, ciekawe teksty i poprawność językową?

Skontaktuj się z nami i dołącz do grona autorów chętnie czytanych treści. 

Podziel się ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Treści na 123
Poznaj naszą redakcję

Czas na rozwój
Porozmawiajmy o Twoim Biznesie